Unia adoptuje utwory osierocone
Dzieła nieznanych autorów będą wkrótce dostępne w Internecie, by każdy mógł z nich korzystać bez narażania się na zarzut łamania prawa
Parlament Europejski pracuje nad prawem regulującym dozwolone wykorzystywanie utworów osieroconych. Komisja Prawna przegłosowała już projekt odpowiedniej dyrektywy; Parlament zajmie się nią w czerwcu.
Autor nieznany
Co to są utwory osierocone?
– To utwory, których autorów nie jesteśmy w stanie ustalić, np. wydane anonimowo lub pod pseudonimami w drugim obiegu albo w czasie okupacji, ale także duża część twórczości ludowej – wyjaśnia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Teraz osoba, która chce skorzystać z takich utworów, nie ma możliwości uzyskania zgody uprawnionego podmiotu na korzystanie, więc musi zrezygnować albo ryzykować naruszenie praw autorskich. Problem ten w dużej skali ujawnił się podczas digitalizacji zbiorów. Brak możliwości legalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta