Wymiana okien w budynku firmy nie wymaga zgłoszenia staroście
Przedsiębiorca planując remont nie zawsze musi załatwiać formalności budowlane. Często wykonuje bowiem tylko bieżącą konserwację obiektów
Zbliża się wiosna, a więc sezon remontów. W przypadku realizacji remontu najczęściej nie uniknie się wizyty w starostwie. Wymaga on bowiem zgłoszenia zamiaru jego przeprowadzenia. Przepisy są oczywiście bardziej rygorystyczne, gdy wykonywany ma być remont budynków wpisanych do rejestru zabytków, zawsze wówczas trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Niezbędna jest także zgoda konserwatora zabytków.
Ważne rozróżnienie
Często jednak to co się potocznie nazywa remontem jest tylko bieżącą konserwacją. Tymczasem rozróżnienie jest dla inwestora ważne, bieżąca konserwacja nie wymaga bowiem żadnych formalności. W prawie budowlanym z 1994 r. nie ma definicji tego pojęcia. Z tego powodu prawnicy posiłkują się wyrokami i komentarzami do prawa budowlanego.
I tak, Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzeczeniu z 5 kwietnia 2006 r. (II OSK 704/05) stwierdził, że są to roboty mające na celu utrzymanie obiektu w dobrym stanie w celu zabezpieczenia przed jego szybkim zużyciem lub zniszczeniem.
Natomiast bieżąca konserwacja, według komentarza do prawa budowlanego (autorstwa Jerzego Siegienia) to „drobne prace budowlane mające na celu zmniejszenie szybkości zużycia obiektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta