Płatnik może pobierać należne mu wynagrodzenie raz na pięć lat
Pracodawca, który nie pobierał premii za prawidłowe rozliczanie pracowników, może obliczyć, jaka kwota przysługuje mu z tego tytułu od grudnia 2006 r., i jednorazowo potrącić ją z bieżących zaliczek
W ten sposób ma szansę odzyskać znaczną kwotę.
- Spółka z o.o. nie potrącała wynagrodzenia za terminowe wpłaty zaliczek na podatek na dochodowy. Czy w 2012 r. może pobrać swoje wynagrodzenie od przekazanych terminowo do urzędu skarbowego zaliczek na podatek od wynagrodzeń pracowników za 2007 r. i następne lata? – pyta czytelnik.
Wynagrodzenie płatnika może być przez niego potrącane m.in. od zaliczek od dochodów pracowników ze stosunku pracy, umów-zleceń czy o dzieło, z praw autorskich. Należy je wtedy wykazać w deklaracji PIT-4R składanej do końca styczna roku następującego po roku podatkowym.
Wynagrodzenie takie może być również potrącane od kwoty zryczałtowanego podatku pobieranego m.in. od dywidend lub odsetek (również przy wypłacie dla osób za granicą). Wówczas wykazywane jest w deklaracji PIT-8AR (składanej do końca styczna roku następującego po roku podatkowym) i deklaracjach CIT-6R, CIT-10Z składanych do końca pierwszego miesiąca następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.
Zgodnie z art. 8 ordynacji podatkowej (dalej op) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta