Przyszłość to już nie Facebook
Media społecznościowe są już passé w Dolinie Krzemowej. Innowacyjne centrum Ameryki jest dziś skupione na transporcie, energetyce i przemyśle
W marcu 1986 roku Microsoft zakończył swój pierwszy dzień jako spółka publiczna z kapitalizacją 780 mln dol. W ciągu kolejnych 13 lat jego wartość wzrosła ponad 700-krotnie, co w 1999 roku uczyniło z Billa Gatesa najbogatszego człowieka, z majątkiem wartym 101 mld dol. Kiedy Facebook wszedł w piątek na giełdę, jego kapitalizacja z łatwością przekroczyła 100 mld dol., przynosząc założycielowi Markowi Zuckerbergowi ponad 18 mld dol. To blisko 50 razy więcej, niż był wart Gates po IPO Microsoftu.
Dzień wypłaty dla założycieli Facebooka powinien być świętem liberalnej demokracji. Zamiast tego spowodował dwa rodzaje obaw. Oba sugerują, że Ameryka najlepsze dni ma już za sobą.
Blady facet w łazience
Pierwsza obawa jest taka, że innowacyjne centrum Ameryki Dolina Krzemowa jest ponownie przegrzane. Dowód: w ubiegłym miesiącu Facebook zaoferował własne akcje i nieco gotówki (w sumie 1 mld dol.) za Instagram, istniejącą od dwóch lat firmę, która zatrudnia 11 pracowników i nie ma żadnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta