o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców
Nowy wspólnik nie będzie mógł w pełni korzystać ze swoich uprawnień, dopóki nie zostanie wpisany do rejestru handlowego. Oznacza to, że dopiero wpis zagwarantuje mu np. prawo do dywidendy
Zbycie udziałów w niemieckiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej GmbH) wymaga zachowania formy notarialnej. Nie jest konieczne, aby oferta i jej przyjęcie znalazły się w jednym akcie notarialnym, przy czym w przypadku rozdzielenia tych czynności oba dokumenty muszą spełniać przepisaną formę notarialną.
Zobowiązanie do przeniesienia własności udziałów, złożone w osobnym akcie notarialnym, musi być jednoznaczne. Początkowo twierdzono, że nabycie udziałów może być dokonane jedynie przed niemieckim notariuszem, gdyż na niemieckich notariuszach spoczywa szczególny obowiązek sporządzenia i dostarczenia do rejestru handlowego nowej listy wspólników.
Forma transakcji
Obecnie przyjmuje się jednak, że oświadczenia można złożyć również przed zagranicznym notariuszem, o ile urząd ten ma porównywalny do niemieckiego charakter. Tym samym transakcje nabycia udziałów GmbH można przeprowadzić np. w Polsce. W przypadku dokonania czynności przez pełnomocnika dokument pełnomocnictwa nie wymaga formy szczególnej.
Opisany powyżej wymóg zachowania formy aktu notarialnego nie dotyczy przypadków szczególnych, jak nabycie udziałów na podstawie ugody sądowej lub dziedziczenia. Jeżeli forma notarialna oferty nie zostanie zachowana, to brak ten będzie można uzupełnić poprzez przedłożenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta