Grecja nam niestraszna
Wyjście Grecji ze strefy euro nie będzie groźne dla polskiego sektora finansowego – mówi szef KNF Andrzej Jakubiak Katarzynie Ostrowskiej i Pawłowi Czuryło
rz: Cały czas aktualne jest zagrożenie wyjściem Grecji ze strefy euro. Gdyby do tego doszło, jakie byłyby skutki dla polskiego sektora finansowego? Pojawiają się opinie, że ponad połowa polskich banków miałaby problemy w takiej sytuacji...
Dlaczego mielibyśmy mieć problemy? Przecież nasze banki nie są zaangażowane w papiery części krajów strefy euro zwane PIIGS. My na razie jesteśmy jednak biorcą, a nie dawcą środków. Jeśli o polskie banki chodzi, to wszystko jest pod kontrolą. Pamiętajmy, że nawet ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro nie oznacza jej rozpadu. Dlatego nie widzę tu specjalnych zagrożeń dla polskiego sektora finansowego.
I obecne współczynniki wypłacalności w bankach są wystarczające pana zdaniem?
Tak. Pamiętajmy, że bez kapitału w bankach nie ma rozwoju. Jeżeli ktoś dzisiaj myśli o tym, żeby zwiększyć dopływ pieniądza do realnej gospodarki, to bez zwiększenia kapitałów banków nie da się tego osiągnąć. Są dwa sposoby: albo dzieje się to w sposób realny, albo sztuczny, z wykorzystaniem inżynierii finansowej.
W Polsce nie mamy takiego problemu, u nas są duże zapasy kapitałowe.
Jak pan przyjął ostatnie ustalenia unijnych ministrów finansów w sprawie nadzoru nad sektorem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta