Porzucone centrum Polski
Na rynku powierzchni magazynowych warunki wciąż dyktują najemcy. Dlatego też spekulacyjnych inwestycji jest niewiele
– Najwięcej wolnych magazynów czeka na klientów w lokalizacjach podwarszawskich, np. w Błoniu, Nadarzynie czy Teresinie oraz w Polsce centralnej, głównie w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego – wylicza Michał Stępień, starszy konsultant w dziale badań rynkowych i doradztwa firmy Savills. Podkreśla, że są to lokalizacje, w których z powodu centralnego położenia jeszcze kilka lat temu lokowało się większość centrów logistycznych.
Dlatego deweloperzy w tych rejonach chętnie rozbudowywali parki magazynowe spekulacyjnie, czyli bez podpisanych umów najmu, licząc, że najemca się znajdzie. Tymczasem lata kryzysu znacznie ograniczyły popyt na powierzchnie magazynowe, czego rezultatem jest duża podaż wolnych powierzchni.
Z kolei Marek Skrzydlak, starszy negocjator w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych w firmie doradczej Cushman & Wakefield (C&W), zwraca uwagę, że na wzrost pustostanów w centralnej Polsce wpływ mają także kłopoty na drogach. – Przykładem negatywnego wpływu infrastruktury na rynek magazynów jest od kilku lat rejon Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie przeciągający się remont dróg krajowych powoduje stałe zwiększanie się współczynnika powierzchni niewynajętej w magazynach. Zakładamy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta