Szpitale i przychodnie zapłacą za zmianę zdania urzędów
Pracownicy komórek radiologii, radioterapii czy histopatologii, cytopatologii nie mogą pracować w systemie przewidującym wydłużenie ich zadań do 12 godzin na dobę ani pełnić dyżurów medycznych, choć dopuszczano to wcześniej
Tak wynika ze zmienionych stanowisk resortu zdrowia oraz inspekcji pracy w sprawie czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych, wykonujących pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych.
Jakie to ustawy
Od 1 lipca 2011 r., czyli od wejścia w życie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654 ze zm.), obowiązują nowe zasady dotyczące planowania czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych wykonujących zadania w warunkach szkodliwych lub uciążliwych.
Przed tą datą obowiązywał art. 32g ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ), skracający do pięciu godzin dobowy wymiar czasu pracy pracowników komórek: radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej i prosektoriów. Uzupełniał go art. 32i ust. 1 ustawy o ZOZ, który pracowników tych pracowni i komórek nie pozwalał zatrudniać w równoważnym czasie pracy.
Na podstawie tych przepisów Główny Inspektorat Pracy wywiódł (stanowisko GPP-302-4560-154/08/PE), że pracownikom ZOZ wykonującym pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych nie można również polecać pełnienia dyżurów medycznych.
Pogląd ten uzasadniał tym, że skoro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta