Dlaczego Słowacja podobna jest do Cypru
Dywidenda ze słowackiej spółki jest obciążona tylko 9-proc. podatkiem dochodowym. To dlatego, że w Polsce można odliczyć 10-proc. podatek zagraniczny, który w praktyce nie jest pobierany
Wynika to z tzw. klauzuli tax sparing, która wkrótce zniknie z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Cyprem. Okazuje się więc, że takie korzystne rozwiązania można znaleźć u naszych sąsiadów (choć oczywiście o popularności cypryjskich spółek decydowały także inne przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz obowiązującego tam prawa).
Słowacja to kraj o stosunkowo niewielkim potencjale gospodarczym, ale okazuje się istotnym konkurentem Polski (świadczą o tym m.in. inwestycje koncernów motoryzacyjnych). Zaletą Słowacji są m.in. niektóre rozwiązania prawa podatkowego. Czasem przeniesienie tam firmy przez polskiego przedsiębiorcę może się opłacać.
System jest podobny
Jednocześnie nie oznacza to dla niego bardzo radykalnych zmian. To dlatego, że słowacki system podatkowy co do zasady podobny jest do polskiego. Reguły dotyczące roku podatkowego, kosztów i przychodów, rozliczania strat oraz podatków u źródła przypominają bowiem te znane z polskich ustaw.
Są jednak także różnice, które dla niektórych firm mogą okazać się istotne. Przede wszystkim niższe wydają się koszty pracy. Dotyczy to przede wszystkim pracowników lepiej zarabiających.
W Słowacji obowiązuje bowiem liniowy podatek dochodowy od osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta