Spadkobierca płaci podatek od całego przychodu z funduszu
Podatnik, który zbywa jednostki uczestnictwa może pomniejszyć wydatki o koszty związane z nabyciem, tylko jeżeli on sam je poniósł. Spadkobierca płaci więc podatek od całego przychodu z funduszu
Tak orzekł WSA w Poznaniu 18 kwietnia 2012 r. (I SA/Po 193/12).
Podatniczka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji. Wskazała, że jej mąż nabył jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych za pieniądze z majątku wspólnego. Mąż zmarł. Cały majątek odziedziczyła po nim wnioskodawczyni. Następnie wycofała pieniądze z funduszu i uzykała kwotę niższą niż zainwestowana przez męża. Fundusz pobrał bowiem 19 proc. PIT.
Wnioskodawczyni zapytała, czy miała obowiązek zapłaty podatku? A jeśli tak, to czy obowiązek ten dotyczy całości umarzanych jednostek, czy też tylko części przypadającej na udział zmarłego w majątku wspólnym? Jej zdaniem podatek nie powinien być w ogóle pobierany. Nawet jednak przy niekorzystnej wykładni ustawy o PIT, podatek powinien być potrącony jedynie od połowy umarzanych jednostek (taki był udział męża w majątku wspólnym).
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Powołał się na art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Zgodnie z nim wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta