Świadectwo pracy można wysłać poleconym
Gdy przesyłka z dowodem zatrudnienia nie dotrze do byłego pracownika, pracodawca uwolni się od odpowiedzialności, jeśli posiada dowód jej nadania. Na żądanie zainteresowanego musi wydać jego odpis
- Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę ze skutkiem na 11 marca 2012 r. Następnego dnia wysłaliśmy na jego adres świadectwo pracy listem poleconym. Pracownik pozwał firmę o odszkodowanie z tytułu niewydania świadectwa pracy. Czy jest ryzyko, że sąd przyzna mu odszkodowanie? Czy mamy jakąś szansę na skuteczną obronę? – pyta czytelnik.
Uważam, że w tej sytuacji podwładny nie ma żadnych szans na wygranie sporu sądowego. Pracodawca nadając w placówce pocztowej świadectwo pracy i posiadając dowód nadania dopełnił bowiem wszelkich obowiązków, jakie nakładają na niego przepisy prawa pracy.
Termin poświadczenia
Wydanie świadectwa pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Taki dokument powinien zawierać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania bądź okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień (pracowniczych i z ubezpieczenia społecznego).
Ponadto w dowodzie zatrudnienia trzeba zamieścić wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta