Imprezy integracyjne na wokandzie
Jak ustalić przychód pracownika biorącego udział w firmowym spotkaniu? Czy trzeba go przypisać wszystkim zaproszonym, czy tylko uczestnikom imprezy? Na te pytania częściowo odpowiadają sądy administracyjne
Radomir Graj
Amelia Górniak
Niestety, ich rozstrzygnięcia są rozbieżne.
Pracodawcy zapewniają zatrudnionym wiele świadczeń, które na rynku pracy są pewnym standardem wśród benefitów pracowniczych. Należą do nich m.in. pakiety medyczne, samochody służbowe, karty sportowe. Objęcie takim programem jest dla pracowników korzystne, gdyż nie muszą samodzielnie ich finansować.
Mniej korzystne jest natomiast podejście organów podatkowych do konieczności opodatkowania tych świadczeń podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). W podobny sposób organy podatkowe kwalifikują dla celów podatkowych udział pracowników w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę.
Zdaniem fiskusa w takiej sytuacji mamy do czynienia z przychodem po stronie pracownika. Dla wielu podatników jednak fakt powstania przychodu nie jest wcale taki oczywisty. A oto, co wynika z najnowszego orzecznictwa.
Nieznana wartość, nie ma przychodu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 maja 2012 r. (I SA/Gd 293/12) stwierdził, że gdy nie ma możliwości ustalenia rzeczywistej wartości świadczenia, nie można mówić o powstaniu przychodu. Sprawa dotyczyła spółki, która planowała zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta