Czy nierezydent miał prawo do zwrotu daniny od dywidendy
Przepis ustawy o CIT obowiązujący do końca 2007 r., zezwalający na odliczenie podatku zapłaconego od otrzymanych dywidend od kwoty podatku obliczonego na zasadach ogólnych, nie dyskryminował podmiotów zagranicznych
Tak orzekł WSA we Wrocławiu 18 maja 2012 r. (I SA/Wr 88; 90-91/12).
Austriacka spółka niebędąca polskim rezydentem w 2006 r. otrzymała dywidendę z tytułu udziałów posiadanych w polskiej spółce. Ponieważ jej udziały nie przekraczały 10 proc. udziału w kapitale spółki wypłacającej dywidendę, ta ostatnia była zobowiązana do pobrania i odprowadzenia podatku od tej wypłaty.
Austriacka spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty, wskazując, że zgodnie z art. 23 ustawy o CIT obowiązującym w 2006 r. kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski odlicza się od kwoty podatku obliczonego na zasadach ogólnych.
Zdaniem spółki przepis ten stawia w uprzywilejowanej pozycji rezydentów (lub nierezydentów posiadających w Polsce stały zakład), bowiem nierezydenci nieposiadający w Polsce stałego zakładu na gruncie ustawy o CIT zostali pozbawieni prawa do tego odliczenia.
Organy podatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta