Nie od każdego importu trzeba zapłacić VAT
Przywóz do Polski towaru spoza Unii Europejskiej skutkuje obowiązkiem naliczenia VAT od importu. Niekiedy jednak w grę wchodzi zwolnienie z tego podatku
Dotyczy ono m.in. podatników, którzy zawierają transakcje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), importowanych wcześniej z krajów trzecich. Wynika to z § 14 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 73, poz. 392 ze zm., dalej rozporządzenie wykonawcze).
Wdrożenie dyrektywy
Celem wprowadzenia tej regulacji było uproszczenie procedury związanej z importem towarów przeznaczonych na rynek innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Wymóg taki wynika z dyrektywy 2006/112/WE, która w art. 143 lit. d nakazuje zwolnić z opodatkowania import towarów, gdy dostawa dokonywana jest przez importera uznanego w państwie członkowskim za osobę zobowiązaną do zapłaty VAT z tytułu importu towarów, a sama dostawa tych towarów jest zwolniona na podstawie art. 138 dyrektywy (tj. gdy dostawa zaimportowanych towarów będzie dokonywana w ramach WDT).
Zwolnienie to stało się atrakcyjne dla podatników dopiero od 1 stycznia 2011 r., kiedy to prawodawca zdecydował o zniesieniu obowiązku składania zabezpieczenia do urzędu celnego (gwarancji bankowej lub depozytu pieniężnego). Wcześniej zabezpieczenie musiało być równe kwocie podatku, który nie został uiszczony....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta