Czytnik otwarcia drzwi do zakładu to tylko rejestrator wejść i wyjść
Z dnia na dzień karta wstępu do firmy nie stanie się miernikiem godzin spędzonych przez podwładnego przy biurku czy maszynie. Szefowi wolno jej jednak użyć, jeśli rzetelnie ewidencjonuje czas pracy
Nie ma mowy o takim tempie wprowadzenia zmian, jeśli z obowiązującego w zakładzie regulaminu pracy wynikają inne sposoby potwierdzania obecności i aktywności zawodowej personelu.
Gdy dotychczas funkcjonował system podpisywania się pracowników na liście lub inny sposobu poświadczania obecności po przybyciu do zakładu, to aby zastąpiła go elektroniczna karta wejściowa, trzeba spełnić kilka warunków. A i tak nie jest to metoda doskonała.
W regulaminie lub informacji
Pracodawca musi poinformować podwładnego o przyjętym w zakładzie sposobie potwierdzania przybycia i obecności w pracy. Zazwyczaj u zatrudniających powyżej 20 osób wynika to z układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy. Taki obowiązek nakłada art. 104 § 2 k.p. Jeśli w firmie nie ma takich przepisów wewnętrznych, szef powiadamia o tym w dowolny sposób, ale z zachowaniem formy pisemnej wskazanej w art. 29 § 3 pkt 5 k.p.
Jeśli więc chce zmienić sposób potwierdzania wejścia do firmy i obecności w pracy, musi przy tym zachować wymaganą procedurę. Ta zaś przy regulaminie pracy nie jest ani tak prosta, ani tak szybka, żeby nowe postanowienia zaczęły działać z dnia na dzień.
Po pierwsze, w zakładach, gdzie działają związki zawodowe, przy jego ustaleniu konieczna jest współpraca z nimi i uzgodnienia (art. 1042 k.p.). Taki sam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta