Jakie są zasady ochrony firm ubezpieczeniowych przed oszustami
Osoba, która w celu uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela pozoruje kolizję drogową czy włamanie do sklepu albo magazynu, może trafić aż na pięć lat do więzienia
Ubezpieczenia majątkowe odgrywają coraz większą rolę w obrocie gospodarczym. Dziś trudno sobie wyobrazić firmę, która nie korzysta z floty pojazdów, nie posiada własnych nieruchomości lub nie wynajmuje jakiegoś lokalu biurowego.
W zdecydowanej większości przypadków związane jest to z koniecznością posiadania jakiegoś rodzaju ubezpieczenia, np. OC, AC, nieruchomości itp. Poza takimi typowymi ubezpieczeniami bardzo często firmy wykupują dodatkowe polisy, których zadaniem jest zmniejszenie ryzyka prowadzonej działalności.
Przykładem może być chociażby ubezpieczenie od błędów popełnianych przez pracowników, które chroni przedsiębiorców przed wypłatą wysokich odszkodowań.
Interesy majątkowe pod szczególną opieką
Właśnie ze względu na coraz większe znaczenie ubezpieczeń w obrocie gospodarczym firmy ubezpieczeniowe wymagają odpowiedniej ochrony, w tym prawnokarnej.
Brak takiej ochrony mógłby zachęcać oszustów do wyłudzania nienależnych im świadczeń, co w konsekwencji prowadziłoby do wzrostu składek ubezpieczeniowych, na czym ucierpieliby wszyscy ubezpieczeni. W konsekwencji zatem, dzięki ochronie udzielanej interesom majątkowym ubezpieczycieli, ochronie pośredniej podlegają też interesy majątkowe samych ubezpieczonych.
Zadania dodatkowej ochrony prawnokarnej interesu gospodarczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta