Wypłacona kwota może być niższa od sumy wpłaconych składek
Gdy umowa ubezpieczenia na życie ulega rozwiązaniu w sytuacji innej niż zajście określonego w niej zdarzenia losowego na skutek wypowiedzenia przez ubezpieczającego,
Ubezpieczenia życiowe stanowią zabezpieczenie finansowe osób ubezpieczonych, dlatego zawierane są z myślą o wieloletniej perspektywie, często dożywotnio. Stanowią swoisty stabilizator warunków finansowych w przypadku zajścia zdarzeń losowych takich jak śmierć członków rodziny czy wypadek powodujący niepełnosprawność.
Celem ubezpieczeń życiowych, a w szczególności ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, oprócz funkcji och- ronnych (czyli ubezpieczenia takiego ryzyka jak śmierć i dożycie określonego wieku) jest dodatkowo długoterminowe oszczędzanie i pomnażanie środków finansowych.
Dzięki tym ubezpieczeniom możliwe jest realizowanie potrzeb finansowych w ciągu życia w sposób zrównoważony, a mianowicie akumulowanie środków finansowych w okresie prosperity finansowej ubezpieczonych na użycie ich na takim etapie życia, kiedy dochody bieżące z różnych powodów są niższe, np. ze względu na wiek, inwalidztwo, utratę pracy.
Przedterminowe rozwiązanie
Jednak zajście nieprzewidzianych, niekorzystnych sytuacji życiowych, niebędących jednak zdarzeniem ubezpieczeniowym, często skutkuje tym, że ubezpieczający decydują się na przedterminowe rozwiązanie umowy ubezpieczenia na życie lub też na częściową wypłatę gromadzonych środków finansowych. Dzieje się tak zwykle w sytuacjach, kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta