Świadectwo pracy z wyrokiem na lata
Z dokumentu potwierdzającego zatrudnienie nie da rady usunąć informacji o skazaniu za przestępstwo popełnione umyślnie. Najczęściej oznacza to dożywotni brak możliwości powrotu do wyuczonego zawodu
Świadectwo pracy to papier o ściśle określonej treści, potwierdzający fakt i okoliczności zatrudnienia podwładnego w konkretnej firmie (art. 97 § 2 k.p.).
Zarówno z kodeksu pracy, jak i z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.) wynika, że zamieszcza się w nim informacje o trybie rozwiązania stosunku pracy.
Jest to pozycja obligatoryjna i niezmienna. Dotyczy to okoliczności rozstania, np. na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. wskutek popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem.
Jedyny wyjątek obejmuje sytuację, w której sąd pracy orzekł, że rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia z winy podwładnego nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie. Wtedy, zgodnie z art. 97 § 3 k.p., szef musi zmienić podstawę prawną na wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę, a sankcyjny art. 52 k.p. na stałe zniknie ze świadectwa.
Nie wszystko skasowane
Niestety nie usunie się z tego dokumentu informacji o skazaniu za przestępstwo popełnione umyślnie. Nie ma bowiem podstawy umożliwiającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta