Albo urlop, albo niższy etat
Jeżeli podwładny wystąpi do szefa o obniżenie godzin pracy po dwóch latach korzystania z urlopu wychowawczego, może z tego jeszcze skorzystać przez rok. Uprawnienia te trzeba bowiem sumować
Izabela Zawacka - Równocześnie z wnioskiem o przerwanie urlopu wychowawczego pracownica złożyła podanie o pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy na rok. Na urlopie wychowawczym była przez ostatnie dziesięć miesięcy. Czy okres tego urlopu wlicza się do czasu, w którym podwładna może zmniejszyć godziny pracy? Czy będzie je mogła obniżyć na rok i w tym okresie korzystać z ochrony przed zwolnieniem? Jaką trzeba zachować procedurę w razie odmowy obniżenia etatu? – pyta czytelniczka.
Uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy, ale nie do niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.
Zezwala na to art. 1867 kodeksu pracy. Szef musi uwzględnić taki wniosek. Obowiązek ten dotyczy zarówno pracownicy, jak i pracownika ojca, chcącego sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Uprawnionym do urlopu jest ten, kto legitymuje się co najmniej sześciomiesięcznym ogólnym stażem pracy. Przy obliczaniu tego terminu uwzględnia się okresy zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy.
Odpowiednio krócej Wymóg obniżenia wymiaru etatu przez szefa dotyczy tylko okresu, w którym pracownik mógłby korzystać z takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta