Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy od namiotów magazynowych i kontenerów należy się danina

06 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Wojciech Fryze
źródło: Rzeczpospolita

Tymczasowe obiekty budowlane najczęściej nie są trwale połączone z gruntem. Nie powinno więc być wątpliwości, że nie są obciążone podatkiem od nieruchomości. Niestety organy podatkowe często uważają inaczej. Niekiedy zgadzają się z nimi również sądy

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 definiując budynek i budowlę odsyła do regulacji ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: prawo budowlane).

Zgodnie z art. 3 pkt 1 prawa budowlanego przez obiekt budowlany należy rozumieć:

∑ budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

∑ budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

∑ obiekt małej architektury.

Budynek zdefiniowany jest jako obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Natomiast budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury (następnie przepis zawiera katalog takich obiektów).

Niezależnie art. 3 pkt 5 prawa budowlanego zawiera definicję tymczasowego obiektu budowlanego, którym jest obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9302

Wydanie: 9302

Spis treści
Zamów abonament