Jak z jednej działki zrobić dwie
Przedsiębiorca może podzielić swój grunt na mniejsze części. Jednak uda mu się to zrobić pod warunkiem że załatwi wcześniej formalności prawne, a jest ich sporo
Najpierw trzeba uzyskać decyzję w sprawie podziału. Wydaje ją wójt (burmistrz lub prezydent miasta na prawach powiatu). Ale zanim przedsiębiorca ją otrzyma, musi mieć wstępny plan podziału.
Po pierwsze – wstępny plan
Taki plan przygotowuje się na podstawie mapy zasadniczej lub kopii mapy katastralnej, uzupełnionej o niezbędne elementy zagospodarowania terenu (mapy można uzyskać w powiatowych lub miejskich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej).
Przepisy nie wymagają, by opracował go fachowiec. Można więc zrobić to samemu. Jeżeli jednak nie ma się odpowiedniego wykształcenia lub wiedzy, istnieje ryzyko popełnienia błędów. Z tego powodu urzędnicy mogą takiego planu nie zaakceptować.
Warto więc zatrudnić do tego celu geodetę. Wtedy jest większa gwarancja, że wstępny plan nie będzie obarczony błędami. Przepisy dokładnie określają, co taki wstępny plan powinien zawierać.
Jakie granice
Niezbędne elementy wstępnego plan podziału
- granice nieruchomości podlegającej podziałowi,
- oznaczenie nieruchomości oraz jej powierzchni według danych z ewidencji gruntów i budynku oraz księgi wieczystej, a w razie jej braku – innych dokumentów,
- naniesione w kolorze czerwonym granice projektowanych do wydzielenia działek
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta