Wolne na bal w przedszkolu czy chorobę dziecka
Pozbawiony władzy rodzicielskiej pracownik może nie składać do szefa wniosku o dni wolne na opiekę na dziecko. Nie dostanie ich. Otrzyma je, gdy sąd przywróci mu pełnię praw
Etatowcowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni. Za czas tzw. opieki zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tak stanowi art. 188 k.p.
Na wniosek
Aby skorzystać z tego uprawnienia, pracujący rodzic musi złożyć wniosek na piśmie. Przełożony nie może sprawdzać, czy w okresie, o który wnioskuje podwładny, dziecko ma opiekę czy nie. Przepisy nie określają, w jakim terminie należy przedstawić takie pismo, ale z pewnością robi się to przed dniem skorzystania z tego przywileju, aby szef mógł zorganizować pracę w zakładzie.
Co ważne, wniosku o dni opieki nie trzeba uzasadniać, przysługują one z mocy prawa. Może z nich skorzystać zarówno ojciec, jak i matka, choć jeśli oboje rodzice pracują, prawo takie ma tylko jedno z nich. Przesądza o tym art. 1891 k.p. Wolno je wybrać łącznie lub oddzielnie, dwukrotnie po jednym dniu w roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta