Wciąż trwają spory o tymczasowe obiekty budowlane
Orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie opodatkowania pawilonów i kontenerów nie jest jednolite
Niekorzystne dla podatników stanowisko wyraził NSA w wyroku z 19 listopada 2008 r. (II FSK 1083/07) dotyczącym pawilonu handlowego.
Sąd stwierdził, że nadanie obiektowi budowlanemu cechy tymczasowości nie pozbawia możliwości zakwalifikowania go do obiektów budowlanych. Z samej definicji z art. 3 pkt 5 prawa budowlanego wynika, że tymczasowy obiekt budowlany nadal pozostaje obiektem budowlanym z art. 3 pkt 1 prawa budowlanego (a zatem wchodzi w zakres definicji, do której odsyłają przepisy u.p.o.l.).
Jeśli zatem dany tymczasowy obiekt budowlany może być jednocześnie zakwalifikowany na gruncie przepisów prawa budowlanego jako budowla, to podlega on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach właściwych dla budowli. Analogicznie wypowiedział się również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w prawomocnym wyroku z 19 stycznia 2011 r. (I SA/Sz 709/10), dotyczącym kontenerów magazynowych.
Z kolei w dotyczącym kiosku przeznaczonego do działalności handlowej wyroku z 13 stycznia 2009 r. (II FSK 1396/07) NSA orzekł, że tymczasowe obiekty budowlane nie są odrębną kategorią obiektów budowlanych od tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta