Częste absencje pozbawią posady
Długotrwała nieobecność pracownika może uzasadniać wypowiedzenie mu angażu. Na ogół bowiem utrudnia to funkcjonowanie zakładu oraz dezorganizuje pracę innych
Rozwiązanie umowę o pracę zawartej na czas nieokreślony poprzez wypowiedzenie musi opierać się na prawdziwej i uzasadnionej przyczynie. Należy ją przy tym wskazać w sposób konkretny (art. 30 § 4 k.p.). Ponadto jeśli pracownik wniesie pozew do sądu, kwestionując wymówienie, szef musi wykazać zasadność tego kroku. Ocenia się to, uwzględniając słuszne interesy pracodawcy oraz przymioty podwładnego związane ze stosunkiem pracy.
Wypowiedzenie stanowi zwykły sposób rozwiązania angażu i przyczyna nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości. Nie oznacza to jednak zgody na arbitralne, dowolne i nieuzasadnione lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego wymówienie. Tak wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2001 r. (I PKN 715/00).
Z uzasadnieniem
Długotrwała nieobecność w pracy może stanowić uzasadnioną przyczynę wymówienia, zwłaszcza gdy się powtarza. Zwykle bowiem wiąże się ze znacznym utrudnieniem funkcjonowania firmy, która na czas tej absencji musi albo zatrudnić inną osobę, albo zwiększyć obciążenie innych pracowników. To zaś powoduje dodatkowe koszty, bo trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta