Konsulting w nowoczesnym przedsiębiorstwie
Wykorzystanie firm doradczych na Zachodzie jest dziś powszechne. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Wykorzystanie doradców w polskich przedsiębiorstwach jest cały czas stosunkowo małe.
Zdaniem ekspertów głównym powodem jest mała świadomość doradztwa w Polsce. Decydenci nie chcą, czy też nie widzą potrzeby zatrudniania doradców, ponieważ „sami najlepiej wiedzą, jak rozwiązać swoje problemy". Nie bez znaczenia pozostaje także wizerunek samej działalności doradczej. Nierzadko kojarzy się ona z mało przejrzystym i rzetelnym wykonywaniem usług, na które wydawane są w dodatku duże pieniądze. Wizerunek ten jeszcze bardziej się pogłębia, kiedy prasa donosi o różnych posadach i działaniach doradców na linii polityki i biznesu.
Co jest niezbędne przy wyborze doradców?
– Przy wyborze doradcy niezbędne jest systematyczne podejście – mówi Jacek Goliszewski, dyrektor w Dziale Doradztwa firmy Mazars. – Powinno ono obejmować trzy elementy: określenie problemu, wybór doradcy i właściwa umowa. Punktem wyjścia jest dokładne określenie w przedsiębiorstwie problemu: co chcemy osiągnąć, rozwiązać, zmienić? I czy możemy zrealizować to sami, czy z doradcą? Odpowiedź na te pytania będzie także związana z korzyściami, jakie daje profesjonalna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta