Nawet bardzo stara pożyczka może powodować obowiązek zapłaty podatku
Jeżeli podczas kontroli podatnik powołuje się na zawarcie umowy depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego i danina od tych czynności nie została uiszczona, jej stawka wynosi 20 proc.
Częstą praktyką podatników i ich pełnomocników jest powoływanie się w trakcie postępowań dotyczących np. nieujawnionych źródeł przychodów na zawarte wiele lat wcześniej umowy pożyczki, umowy przechowania albo umowy depozytu nieprawidłowego.
W ten sposób podatnicy próbują wykazać legalność źródeł pochodzenia środków finansowych potrzebnych na pokrycie zakwestionowanych przez organy wydatków. Nawet jednak jeśli w rzeczywistości tego rodzaju umowy zostały zawarte, z reguły nie są one zgłaszane do opodatkowania. Podatnicy liczą na to, że skoro upłynął okres przedawnienia, to ich postępowanie jest bezpieczne i nie rodzi żadnych negatywnych konsekwencji. Nic bardziej mylnego.
Szczególne rozwiązanie
W celu przeciwdziałania takim praktykom wprowadzono w art. 7 ust. 5 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.; dalej ustawa o pcc) szczególne rozwiązanie. Jest nim możliwość ponownego powstania obowiązku podatkowego (bez względu na upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego powstałego z tytułu zawartej umowy pożyczki lub przechowania), a także wysoka sankcyjna stawka podatku – 20 proc., podczas gdy zwykła stawka pcc od umów pożyczki i przechowania wynosi 2 proc.
Przykład
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta