Wyższe zasiłki dla przedsiębiorców
Trybunał Konstytucyjny uznał, że ZUS niesłusznie zaniża świadczenia przysługujące niektórym osobom prowadzącym własny biznes. Pokrzywdzeni mogą wnosić o wyrównania nawet za trzy ostatnie lata
Od 1 czerwca 2012 r., kiedy to w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r. (P 12/10; DzU poz. 622), ZUS zmodyfikował zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców.
Ale zmiana ta nie dotyczy wszystkich. Chodzi jedynie o te osoby, które już jakiś czas prowadzą działalność, ale z uwagi na inny tytuł do ubezpieczeń, który ustał, składkę chorobową od biznesu dopiero zaczęli opłacać.
Niekonstytucyjne uzupełnianie
We wskazanym wyroku TK uznał za niezgodny z zasadą sprawiedliwości społecznej brak możliwości odpowiedniego stosowania do przedsiębiorców art. 37 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.); dalej ustawa zasiłkowa.
Przepis ten mówi, że jeśli pracownik zachoruje przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, to podstawą wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego jest wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. Oznacza to, że kwoty świadczenia nie nalicza się wówczas od faktycznej wysokości pensji osiągniętej za niepełny miesiąc pracy, ale od kwoty uzupełnionej, tj. takiej, jaką pracownik zarobiłby, gdyby przepracował cały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta