Gwiazdy lubią grać nocą
Dziś kończy się festiwal „Chopin i jego Europa”. Znów był pełen niespodzianek i zaskakujących odkryć
W ciągu ośmiu lat istnienia festiwal wyrobił sobie markę w świecie. – W zagranicznych rozgłośniach to obok Warszawskiej Jesieni najbardziej znana impreza muzyczna w Polsce – mówi Jacek Hawryluk, wiceszef II Programu PR. Dwójka co roku organizuje transmisje festiwalowych koncertów nie tylko dla słuchaczy w Polsce. Prosi o nie kilkadziesiąt radiofonii zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.
Szkolny kolega Fryderyka
To zainteresowanie potrafi wykorzystać Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, gospodarz tego dwutygodniowego przedsięwzięcia z 19 koncertami. Nie po to, by lansować swego patrona, bo on tego nie potrzebuje, lecz aby pokazać, że obraz muzyki polskiej jest znacznie bardziej bogaty. Chopin to postać oczywiście najważniejsza, ale w tle są inni kompozytorzy, niestety, często zapomniani i niedoceniani.
Od kilku miesięcy za granicą furorę robi płyta z koncertami fortepianowymi szkolnego kolegi Chopina – Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. Franciszka Lessela, który komponowanie i występy łączył z zarządzaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta