Jak zakwalifikować opłaty związane z leasingiem nieruchomości
Ponoszone przez przedsiębiorców działających w specjalnej strefie ekonomicznej koszty związane z leasingiem finansowym gruntów, budynków i budowli nie mogą zostać uznane za wydatki kwalifikowane
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 czerwca 2012 r. (IPPB3/423-164/12-2/MS).
Spółka prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, użytkuje nieruchomość (halę produkcyjną i budynek socjalno- -biurowy) na podstawie umowy leasingu. Na leasingowanej nieruchomości realizuje działalność gospodarczą wynikającą z zapisów zezwolenia.
Ponieważ jest to leasing finansowy, spółka zaliczyła nieruchomość do własnych środków trwałych i dokonuje od niej odpisów amortyzacyjnych. Odpisy te, wraz z częścią odsetkową raty leasingowej, są traktowane przez nią jako koszty uzyskania przychodów. Dotąd spółka zaliczała wydatki ponoszone na raty kapitałowe do wydatków kwalifikowanych.
We wniosku o wydanie interpretacji wskazała jednak, że na części leasingowanej nieruchomości zamierza podjąć dodatkową działalność, która w części nie będzie objęta zezwoleniem. Spółka chciała potwierdzenia, że całość lub część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta