Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agent Ness i szkolny nauczyciel

31 sierpnia 2012 | Ekonomia | Witold M. Orłowski
Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce

Historia Amber Gold przyciąga obecnie uwagę mediów i świata polityki pewnie w nieco większym stopniu, niż sama w sobie na to zasługuje (po części dlatego, że z jednej strony przydarzyła się podczas sierpniowej posuchy informacyjnej, a z drugiej trafiła na biurka wypoczętych po wakacjach, żądnych świeżej krwi i telewizyjnych kamer posłów).

W końcu – jeśli wierzyć informacjom – chodzi o ograniczoną grupę poszkodowanych, a skala problemu nie wydaje się tworzyć dużego zagrożenia z punktu widzenia całego rynku finansowego. Czy było to oszustwo, wyjaśni ostatecznie dopiero wyrok sądowy.

A jednak sprawy Amber Gold nie można lekceważyć – i trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. Bo zawsze może zdarzyć się kolejna afera, o wielokrotnie większej sile rażenia.

Pierwszy wniosek musi dotyczyć działania instytucji państwowych. Wszyscy, którzy stracili pieniądze – oraz kibicująca im opinia publiczna – będą zapewne domagać się zmian prawnych oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9323

Wydanie: 9323

Spis treści
Zamów abonament