Jeszcze na milionie hektarów łąk możemy hodować bydło mięsne
Rozmowa | dr inż. Zenon Choroszy z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach
Jak wygląda hodowla bydła mięsnego w Polsce?
Pogłowie bydła mlecznego zmniejsza się, bo wzrasta wydajność mleczna, a wielkość produkcji ograniczona jest kwotą mleczną. Dlatego niektóre gospodarstwa wypadające z produkcji mleka przechodzą na hodowlę ras mięsnych. Częściowe zastąpienie populacji bydła mlecznego bydłem mięsnym stwarza szansę na wykorzystanie istniejącej bazy paszowej, w tym głównie użytków zielonych, oraz budynków inwentarskich zwalnianych przez bydło mleczne. W ostatnich dziesięciu latach nastąpił prawie dwukrotny wzrost zarówno czysto rasowej, jak i mieszańcowej populacji krów wpisanych do ksiąg hodowlanych (w 2011 r. wynosiła ok. 24 900 sztuk). Na terenie kraju odnotowano 925 gospodarstw, które utrzymują 945 stad różnych ras mięsnych. Przeciętna liczebność krów w stadzie mięsnym wynosi 26 sztuk.
Od 1995 r. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego z inicjatywy założyciela prof. Henryka Jasiorowskiego rozpoczął realizację programu rozwoju hodowli bydła mięsnego w Polsce. Zgodnie z jego założeniami produkcja wołowiny wysokiej jakości miała się opierać głównie na krzyżowaniu towarowym ras mlecznych z rasami mięsnymi oraz na hodowli 4–6 ras mięsnych.
Czy w Polsce jest więcej małych czy dużych hodowli? Czym to jest spowodowane?
Około 46 proc. stad w Polsce to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta