Prawa studenta nie wystarczą, aby rodzic zapewnił lekarza
Pracownik nie może zgłaszać do ubezpieczeń jako członka rodziny dziecka w przerwie między licencjatem a magisterką. Ta możliwość powraca od dnia rozpoczęcia nauki na kolejnym szczeblu edukacji
Od 2007 roku obowiązuje w Polsce tzw. boloński, trzystopniowy system studiów: licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Pierwsze z nich trwają trzy lata, ale dla większości studentów ich ukończenie jest tylko formalnością. Tak jak było przed reformą, kontynuują oni naukę na tym samym wydziale aż do magisterium. Jednak po uzyskaniu licencjatu, a przed rozpoczęciem studiów magisterskich dla ZUS żak traci swój status. Tym samym trzeba go czasowo wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.
Trzy miesiące w zawieszeniu
Studentem jest osoba kształcąca się na studiach wyższych. Kontynuujący naukę abiturient ma status studenta i wynikające z niego prawa i obowiązki do czasu ukończenia studiów, czyli do złożenia egzaminu dyplomowego. Jedynie w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii moment zakończenia edukacji przypada na dzień złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a dla kierunku farmacja na dzień zaliczenia ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki.
Po zeszłorocznej nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym do art. 167 dodany został ust. 2a, który przewiduje wyjątek od tej zasady. Według niego osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zostaje pozbawiona statusu studenta, ale czasowo zachowuje prawa studenta do 31 października roku, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta