Bez czarnej owcy wśród załogi
Jeśli pracownik jest kłótliwy, krytykancki lub wciąż niezadowolony, można zakończyć z nim współpracę. Jednak wskazane przyczyny wypowiedzenia umowy muszą przekładać się na wykonywanie przez niego obowiązków
Agnieszka Janowska Dorota Strzelec
- W zespole, którym kieruję, co jakiś czas wybuchają konflikty. Często ich powodem jest jeden pracownik. Wykonywanie obowiązków w takiej atmosferze jest praktycznie niemożliwe. Czy mam prawo wręczyć mu wymówienie z powodu jego „trudnego” charakteru? Czy to wystarczająca przyczyna? – pyta czytelnik.
Ci, którzy manifestując swoje niezadowolenie, krytykują podwładnych, przełożonych czy współpracowników, swoim zachowaniem tworzą nieprzyjazną atmosferę. W ten sposób faktycznie dezorganizują pracę w zakładzie.
Jednak sam fakt, że pracownik ma „trudny” charakter, to za mało, aby wręczyć mu wymówienie. Kodeks pracy nie wskazuje jednoznacznie, aby konflikt w środowisku zawodowym, wywołany przez zatrudnionego lub to, że nie potrafi on pracować w zespole, mogły stanowić przyczynę rozwiązania z nim stosunku pracy. W ocenie tej sytuacji przydatne są orzeczenia Sądu Najwyższego. Z nich wynika, że wszystko zależy od okoliczności konkretnego zdarzenia.
Przykład
Pracownik krytykuje organizację pracy w firmie. W sposób kulturalny, bez obrażania wskazuje przełożonemu błędy, które ten jego zdaniem popełnia podczas planowania czasu pracy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta