Zwolnienie lekarskie nie zawsze pomoże w ratowaniu posady
Przesłanką zakazu wypowiedzenia angażu jest nieobecność pracownika z powodu jego choroby. Jeśli przyniesie L4 po podjęciu pracy, ochrona obejmie go dopiero od następnego dnia
- Zatrudniona na pół etatu kobieta, pracująca co drugi dzień, we wtorek 31 lipca rano otrzymała wypowiedzenie umowy i została wysłana do domu. Następnego dnia dostarczyła zwolnienie lekarskie wystawione od poniedziałku, a nie wtorku (poniedziałek był dla niej dniem wolnym od pracy). L4 wydano jednak we wtorek. Czy w tej sytuacji ma znaczenie to, że od rana we wtorek ta osoba powinna przebywać na L4, jeśli ewidentnie z daty wydania L4 wynika, że zostało ono wystawione we wtorek właśnie po to, aby uniknąć utraty etatu? – pyta czytelnik.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Taki zakaz ustanawia art. 41 k.p.
Przepis ten zabrania szefowi podczas absencji podwładnego w firmie z powodu choroby wypowiedzieć:
- umowę o pracę,
- wynikające z angażu warunki pracy i płacy (art. 42...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta