Czas na wsparcie dla współpracujących ze sobą firm
Wspólne inwestycje, szkolenia, korzystanie z usług doradczych, prowadzenie kampanii reklamowych. To projekty, które mogą realizować przedsiębiorcy współdziałający ze sobą w ramach formalnych powiązań
Nie zawsze firma musi być skazana na działanie w pojedynkę. Niektóre projekty, w tym także te inwestycyjne, związane z realizacją badań lub prac rozwojowych, wprowadzeniem nowoczesnych sposobów zarządzania, a także promowania się na rynku da się realizować wspólnie z kooperantami, a nawet konkurentami. Służą temu powiązania nazywane często klastrami.
Ich konstrukcja pozwala na zachowanie niezależności poszczególnych firm wchodzących w skład powiązania, i jednocześnie daje możliwość współpracy na tych polach, które przedsiębiorcy uznają za stosowne. To doskonały sposób na wybicie się, ograniczenie kosztów działalności, a także rozproszenie ryzyka jej prowadzenia. Dlaczego? Po pierwsze, w ramach powiązania głos nawet małej firmy może być lepiej słyszalny, niż gdyby działała ona w pojedynkę.
To możliwość przeprowadzenia wspólnej inwestycji, dzięki czemu jej koszty rozkładają się na większą grupę, co będzie szczególnie istotne w razie niepowodzenia jakiegoś przedsięwzięcia (np. prowadzonych badań lub prac rozwojowych, które mogą nie przynieść zakładanych rezultatów). To także szansa przeprowadzenia skuteczniejszej akcji reklamowej lub marketingowej. Chociażby ze względu na większe możliwości finansowe razem działających firm, niż tych operujących w pojedynkę. I właśnie na tworzenie nowych powiązań lub rozbudowę już tych istniejących są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta