Kiedy dostawa nieruchomości korzysta ze zwolnienia z VAT
Zbycie prawa własności budynku po rozliczeniu nakładów między dzierżawcą a wydzierżawiającym nie może być traktowane jako dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia. Ma to swoje konsekwencje podatkowe
- Dwaj przedsiębiorcy zawarli umowę dzierżawy zabudowanej nieruchomości, do której wydzierżawiającemu przysługuje prawo użytkowania wieczystego. Dzierżawa obejmowała również budynek położony na tej nieruchomości. Umowa przewidywała możliwość jego przebudowy, rozbudowy bądź modernizacji przez dzierżawcę. Dzierżawca już w pierwszym roku dzierżawy przebudował istniejący budynek. Ulepszony budynek został oddany do użytkowania w ostatnim miesiącu pierwszego roku obowiązywania umowy dzierżawy.
Nakłady poniesione przez dzierżawcę przekroczyły 30 proc. wartości początkowej budynku. Po pięciu latach umowa dzierżawy wygasła, a wydzierżawiający podjął decyzję o rozliczeniu z dzierżawcą poniesionych przez niego nakładów. W dalszej perspektywie wydzierżawiający zamierza zbyć nieruchomość na rzecz byłego dzierżawcy. Czy to zbycie będzie zwolnione z VAT? – pyta czytelnik.
Coraz więcej podmiotów gospodarczych, często będących użytkownikami wieczystymi gruntu, miewa problemy z prawidłowym rozliczeniem podatku od towarów i usług w przypadku zbycia zabudowanej nieruchomości na rzecz byłego dzierżawcy, po uprzednim zwrocie (rozliczeniu) nakładów poniesionych przez dzierżawcę na przedmiotowej nieruchomości.
Istota problemu sprowadza się do prawidłowego ustalenia, czy zbycie (które nastąpi już po rozliczeniu z dzierżawcą nakładów)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta