Kiedy należy rozliczyć otrzymaną fakturę korygującą
Przepisy nie regulują maksymalnego terminu dokonywania zmian w fakturach VAT. Podatnicy mają więc prawo do uwzględnienia rabatu, poprawienia ceny czy stawki podatku w każdym czasie, jeśli zaistnieją okoliczności, które to uzasadniają
Otrzymując fakturę korygującą, przedsiębiorca może być zobowiązany do pomniejszenia podatku naliczonego (w przypadku otrzymania faktury korygującej in minus) lub uprawniony do powiększenia podatku naliczonego (w przypadku otrzymania faktury korygującej in plus).
Korekta in minus...
Otrzymanie przez przedsiębiorcę faktury korygującej zmniejszającej podatek naliczony może się wiązać z udzieleniem mu rabatu, przyznaniem bonifikaty, skonta, dokonaniem przez niego zwrotu towaru lub zwrotu zaliczki albo może być wynikiem sprostowania pomyłki mającej wpływ na kwotę VAT. Sposób rozliczenia faktury korygującej zmniejszającej VAT przez nabywcę towaru lub usługi reguluje art. 86 ust. 10a ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy wyłącznie podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących in minus.
Mówi on, że w przypadku, gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c ustawy o VAT, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której dotyczy korekta, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta