Pozostało niewiele czasu na terminowe wybranie ubiegłorocznych wakacji
Pracodawcy mają tylko trzy tygodnie, aby wysłać załogę na zaległy urlop wypoczynkowy należny za 2011 rok. Wystarczy jednak, aby zaczął się on choćby w ostatnim dniu roboczym września
W przeciwnym razie zacznie tykać zegar dla przedawnienia tego uprawnienia. Na szczęście nie jest to krótki czas, ale trzeba o nim pamiętać. Zgodnie z art. 291 k.p. oraz wyrokiem Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 r. (I PKN 367/00) roszczenie o udzielenie wypoczynku przedawnia się z upływem trzech lat od daty jego wymagalności. Liczy się to od końca roku albo od daty końcowej jego wykorzystania jako urlopu zaległego, jeśli został przesunięty na kolejny rok z przyczyn dotyczących pracownika lub pracodawcy.
To oznacza, że po wydłużeniu wybrania zaległych wakacji do końca września, te z 2011 r. staną się niemożliwe do zrealizowania dopiero 1 października 2015 r.
Gdyby jednak szef zwlekał z daniem podwładnemu przysługującego urlopu wypoczynkowego, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika określone w art. 282 § 1 pkt 2 k.p. A za to grozi mu grzywna od 1000 zł do 30 tys. zł.
Po nowelizacji
Prolongata terminu do końca trzeciego kwartału na zagospodarowanie dawnego urlopu wypoczynkowego to skutek zmienionego od 1 stycznia 2012 r. art. 168 k.p. Jego nowelizację wprowadził art. 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378, dalej ustawa deregulacyjna). W myśl tego przepisu urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta