magazyn konsygnacyjny,VAT
Polskie przepisy o magazynie konsygnacyjnym pozwalają na korzystanie z niego tylko przez producentów i usługodawców. Możliwe jest jednak uzyskanie zbliżonych korzyści na podstawie innych regulacji przez podmioty zajmujące się handlem
W wyniku nowelizacji ustawy o VAT od 1 grudnia 2008 r. została do niej wprowadzona definicja magazynu konsygnacyjnego oraz zasady rozliczania wewnątrzwspólnotowych nabyć oraz dostaw towarów przez magazyn konsygnacyjny. Niestety przepisy te nie dotyczą firm handlowych.
Jednak zagraniczne firmy handlowe nie są na straconej pozycji – mogą korzystać ze składów konsygnacyjnych, z których towar jest dostarczany lub odbierany przez nieograniczoną liczbę kontrahentów i stosować ustawowe uproszczenia związane z rozliczaniem VAT.
Dwa rozwiązania
Co do zasady magazyn konsygnacyjny jest składem towarów przetrzymywanych u odbiorcy, który następnie pobiera składowane towary w miarę swoich potrzeb. Cechą charakterystyczną jest to, że własność towaru jest po stronie dostawcy, aż do momentu jego pobrania przez odbiorcę. W praktyce natomiast wyróżnia się dwa rodzaje magazynów konsygnacyjnych: skład konsygnacyjny i magazyn „call off stock”.
Skład konsygnacyjny oznacza zazwyczaj magazyn towarów dostawcy działający w innym państwie UE. Dostawca towarów, po ich przemieszczeniu do danego kraju, wprowadza je do składu konsygnacyjnego, a następnie sprzedaje dowolnej liczbie nabywców z tego kraju. Jest przy tym zarejestrowany dla celów VAT w kraju, w którym znajduje się magazyn. Odbiorcy kupują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta