Wiedza kształtuje gospodarkę
W dzisiejszych czasach, by utrzymać stabilną pozycję na rynku, firmy potrzebują różnego rodzaju innowacji – nowych produktów, usług, technologii czy systemów organizacyjnych.
W parze z naukowcami mogą wiele zdziałać. Zyskają także uczelnie i studenci. Zbliżenie do siebie świata nauki i gospodarki to jedno z większych wyzwań.
Brak porozumienia uczelni z biznesem wynika m.in. z braku zachęt ze strony władz państwowych, problemów z komunikacją obu środowisk, braku zrozumienia i niewiedzy o swoich potrzebach. W ostatnich latach uczelnie skupiły się głównie na dydaktyce, a przedsiębiorcy zaczęli szukać rozwiązań technologicznych u sprzedawców, np. woleli kupić gotową maszynę niż podjąć próbę zbudowania ze światem nauki własnego innowacyjnego podejścia. Dziś to się powoli zmienia. Szkoły wyższe stoją przed koniecznością poważnych transformacji. Stają się bardziej aktywne w sferze komercyjnej, głównie dla własnej korzyści, ale także z uwagi na znaczenie, jakie mają dla gospodarki krajowej firmy rozwijające nowe technologie. Podejmują wiele inicjatyw w dziedzinie zaawansowanych technologii: uruchamiają centra transferu technologii, parki, inkubatory. Jednym z przykładów jest otwarte przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych, które zajmuje się m.in. badaniami nad unieruchamianiem żywych komórek oraz mikroorganizmów, bioimmobilizacją substancji biologicznie aktywnych. Z tych badań mogą skorzystać np. producenci, którzy nie mają własnych działów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta