Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest pośrednictwo w handlu uzbrojeniem

14 września 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Negocjowanie umów nie będzie wymagało zezwolenia, jeśli ich skutkiem stanie się transfer m.in. towarów podwójnego zastosowania do lub z Polski

Nowela do ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (DzU z 2004 r. nr 229, poz. 2315 ze zm.; dalej ustawa) weszła w życie 6 lipca 2012 r.

Dokument ten wprowadza dość istotne zmiany w siatce pojęciowej obejmującej kwestie kontroli eksportu. Kontrola ta obejmuje szeroko pojęty handel międzynarodowy uzbrojeniem, a także tak zwanymi towarami podwójnego zastosowania, czyli towarami, które co do zasady mają zastosowanie cywilne, lecz mogą być również wykorzystywane w celach wojskowych.

Głównym celem nowelizacji było dostosowanie polskiego prawa dotyczącego kontroli eksportu do odpowiadających im postanowień przepisów unijnych, a mianowicie rozporządzenia 428/2009.

Chodzi m.in. o pojęcia pośrednictwa, które budziło nieco wątpliwości. Wskazać należy, że zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem zezwolenie na pośrednictwo jest wymagane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9335

Wydanie: 9335

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament