Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet nieprawomocna decyzja może zostać wyegzekwowana

14 września 2012 | Prawo i praktyka | Sławomir Śliwowski

Organ podatkowy może nadać wydanej przez siebie decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Musi jednak uprawdopodobnić, że wynikające z niej zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane

Zasadą uiszczania danin publicznych jest ich dobrowolna wpłata na rachunek właściwego organu administracji skarbowej.

Należna do zapłaty kwota wynika zazwyczaj ze złożonej przez podatnika deklaracji, bądź też w przypadku powstania zobowiązania podatkowego w drodze decyzji ustalającej, z orzeczenia właściwego organu podatkowego. W przypadku nieuiszczenia należności w wymaganym terminie, organy podatkowe mogą dochodzić należności na drodze postępowania egzekucyjnego w administracji uregulowanego w ustawie z 17 czerwca 1966 r. (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.).

W sytuacji, gdy kwota podatku zadeklarowana przez podatnika w drodze samoobliczenia różni się od prawidłowej, organ podatkowy może wszcząć postępowanie podatkowe mające na celu określenie właściwej jej wysokości. Proces ten kończy się wydaniem decyzji podatkowej. Do 1 stycznia 2009 r. takie rozstrzygnięcia organów podatkowych były wymagalne z momentem ich wydania, mimo że podatnik mógł się od nich odwołać do organu nadrzędnego.

Regulacja ta była przedmiotem szerokiej krytyki, gdyż stawiała w uprzywilejowanej sytuacji organy skarbowe, które mogły od razu po wydaniu decyzji podjąć czynności egzekucyjne, przerywając w ten sposób bieg przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 70 § 4 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9335

Wydanie: 9335

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament