Zlecający może pytać o dodatkową pracę
Aby ustrzec się błędnych rozliczeń z ZUS, zleceniodawca ma prawo żądać udzielenia informacji o innych tytułach do ubezpieczeń i osiąganych zarobkach, uprawnieniach emerytalno-rentowych czy podjętej nauce
W czasie kontroli ZUS zakwestionował fakt, że od zleceniobiorców nie żądamy oświadczeń o tym, czy posiadają jeszcze inne źródła utrzymania. Czy rzeczywiście powinniśmy zażądać takich dokumentów? A jeśli tak, to jakie informacje powinny się w nich znaleźć? – pyta czytelnik.
Zarzuty ZUS są istotne, ponieważ dodatkowa praca zleceniobiorców może znacząco zmienić ich sytuację ubezpieczeniową. Zleceniodawca powinien uzyskać informacje, które pozwolą na prawidłowe ustalenie zakresu ubezpieczeń, jakimi powinien być objęty zleceniobiorca. W tym powinien ustalić, czy posiada on inne źródła utrzymania, jak również czy wysokość osiąganych z tego tytułu dochodów wpływa na zakres ubezpieczeń ze zlecenia.
Etat ma znaczenie
Jednym z częściej występujących zbiegów tytułów do ubezpieczeń jest wykonywanie umowy-zlecenia przez osobę zatrudnioną w innej firmie na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji umowa cywilna często zwolniona jest z obowiązku opłacania składek społecznych. Ale dotyczy to tylko sytuacji, gdy wynagrodzenie osiągane ze stosunku pracy jest przynajmniej równe aktualnej kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę (1500 zł od drugiego roku pracy, 1200 zł w pierwszym roku kariery zawodowej).
Jeśli przychód z umowy o pracę jest niższy od najniższej płacy, to obowiązkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta