Kontraktowa klauzula stabilizacyjna ograniczy ryzyko inwestora
Przedsiębiorca zagraniczny realizujący inwestycje we współpracy z sektorem publicznym jest wystawiony na niebezpieczeństwa związane z naruszeniem przez państwo gospodarza postanowień zawartej z nim umowy
Polska jako dynamicznie rozwijający się kraj o korzystnym położeniu geograficznym jest miejscem intensywnych inwestycji zagranicznych.
Czynnikami ściągającymi inwestorów zagranicznych do Polski są wyróżniająca się na tle gospodarek europejskich stabilizacja gospodarcza, wyszkolona i zmotywowana kadra specjalistów, duży, 38-milionowy rynek wewnętrzny, który przyczynia się do ograniczenia negatywnych wpływów kryzysu ekonomicznego w Europie oraz członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Szczególnym rodzajem zarówno pod względem rozmiaru, jak i środowiska prawnego są inwestycje z udziałem sektora publicznego.
Jakie sektory
Spektrum tego rodzaju inwestycji jest niezwykle szerokie i obejmuje m.in. sferę zamówień publicznych, partnerstwa publiczno-prywatnego, koncesji na roboty budowlane czy też programów prywatyzacyjnych. O skali uczestnictwa czynnika publicznego w inicjowaniu inwestycji w Polsce świadczy chociażby zakres zakładanego procesu prywatyzacyjnego opisany w Planie Prywatyzacyjnym na lata 2012–2013 z marca 2012 roku Ministerstwa Skarbu Państwa.
Zgodnie z założeniami tego planu aż 300 spółek zostało przeznaczonych do procesu prywatyzacyjnego. Sektorami objętymi prywatyzacją są w szczególności sektor energetyczny, budowlany i przemysłu materiałów budowlanych,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta