Czasem należy się rekompensata
Pracownik, wobec którego szef naruszył zasady równości, może domagać się przed sądem pracy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalna płaca, czyli obecnie 1500 zł
Aby uwzględnić takie żądanie, podwładny musi podać przyczyny, które wskazują na jego dyskryminację. Przykładowe powody, które są zakazane (czyli dyskryminujące), wymienia art. 183a § 1 k.p. Chodzi więc w szczególności o wiek, płeć itd. Uzasadnienie zarzutu dyskryminacji nie może być przy tym ogólnikowe. Twierdzenia zatrudnionego powinny nawiązywać do okoliczności, którymi kierował się szef, różnicując pensje personelu. Tak orzekł SN w wyroku z 4 stycznia 2008 r. (I PK 188/07).
Przykład
Pan Dominik zatrudniony jest w firmie jako sprzedawca. Uważa, że stosowane przez zakład regulacje wewnętrzne w sprawie wynagradzania powodowały jego dyskryminację ze względu na narodowość (pan Dominik jest Romem).
W pozwie o zapłatę żądał wyrównania różnicy między pensją, jaką otrzymywał w okresie, gdy był dyskryminowany, a wysokością zarobku, jaki otrzymywałby, gdyby do takiego naruszenia nie doszło.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta