Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak i kiedy inwestor powinien odbierać roboty budowlane

10 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Czerwiński
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Czerwiński
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Czerwiński

W interesie każdego uczestnika procesu budowlanego leży takie ukształtowanie uprawnień w zawieranej umowie, aby w razie odmowy podpisania protokołu odbioru przez drugą stronę nie pozostawał on w sytuacji bez wyjścia.

Nareszcie koniec budowy, po wielu miesiącach nadszedł czas odbioru prac. Nie każdy inwestor pamięta jednak, że odbiór to nie tylko prawo, lecz co do zasady także obowiązek. Zgodnie z art. 647 kodeksu cywilnego inwestor ma obowiązek odbioru przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej.

Z czynności odbioru sporządza się protokół, który podpisują upoważnione przez strony osoby. Dokument ten ma duży wpływ na kształt dalszych uprawnień i obowiązków stron, a czynności odbiorowe nierzadko stają się przyczyną konfliktów pomiędzy stronami procesu inwestycyjnego.

Prawo czy obowiązek

Chociaż zgodnie z definicją umowy o roboty budowlane inwestor ma obowiązek dokonania odbioru, to jednak twierdzi się często, że obowiązek ten powstaje jedynie w odniesieniu obiektu wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej.

Zgodnie z takim poglądem budynek, w którym stwierdzono wady nie jest wykonany zgodnie z umową i przepisami, zatem inwestor nie ma obowiązku odbioru takiego przedmiotu. W związku z tym inwestorzy odwlekają moment płatności wykonawcom do chwili usunięcia przez nich wszystkich wad, co nierzadko prowadzi do nadużyć.

Czy odbiór stanowi bezwzględny obowiązek inwestora jest kwestią sporną zarówno w praktyce jak i w teorii. Kwestię tę rozpatrywał wielokrotnie sam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9408

Wydanie: 9408

Spis treści

Sylwester 2012

Zamów abonament