Syndykat nie zawsze pomoże utrzymać etat
W razie konfliktu z szefem pracownik, który jest w organizacji, może liczyć na jej wsparcie. Jednak ochrona związkowca nie jest bezwzględna, nawet tego, który jest osobą szczególnie chronioną przed wypowiedzeniem.
W czasie kryzysu pracownicy chcą za wszelką cenę utrzymać zajmowane posady - znalezienie kolejnej jest trudne i czasochłonne. W takiej sytuacji warto zgłosić akces do związków zawodowych.
Zasady szczególnej ochrony niektórych związkowców określa ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o z.z.).
Na podstawie jej art. 32 pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem zoz, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Dodatkowo szef nie ma możliwości jednostronnej zmiany warunków pracy lub płacy na niekorzyść takiej osoby.
Kadencja i rok dłużej
Ochrona przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu organizacji związkowej, a po jego upływie dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie. Zarząd zoz wskazuje pracodawcy podwładnych podlegających ochronie w liczbie nie większej niż ilość osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie.
Związek może też ustalić chronionych w następujący sposób: ten zrzeszający do 20...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta