Ilość nie nadrobi jakości
Trzeba zmienić sposób finansowania szkolnictwa wyższego, wtedy poprawi się jakość kształcenia. Uczelnie nie powinny tracić na skreślaniu złych studentów – twierdzi prezes Fundacji Rektorów Polskich w rozmowie z Jolantą Ojczyk.
Rz: Efekty reformy szkolnictwa wyższego po roku wdrażania wydają się mało satysfakcjonujące. Co potwierdza sama pani minister, ogłaszając kolejne założenia zmian.
Prof. Jerzy Woźnicki: Już po kilku miesiącach od wejścia w życie ustawy nowelizującej prawo o szkolnictwie wyższym w 2011 r. stało się oczywiste, że nadzwyczajny sposób i harmonogram prac w parlamencie doprowadzi do wielu uchybień i prawo trzeba będzie szybko nowelizować kolejny raz. Pani minister powołała w związku z tym zespół ekspertów ds. zmian w przepisach prawnych. Ogłoszone właśnie ministerialne założenia kolejnych zmian powstały jednak poza tym zespołem.
Mniej niż połowa z zapowiedzianych zmian to nasze propozycje. Dobrą propozycją jest możliwość uznania wiedzy zdobytej poza murami uczelni. Niektórych zmian nie popieramy, np. podporządkowania AWF ministrowi sportu, co prowadziłoby do pogłębienia resortowego rozdrobnienia uczelni ze szkodą dla systemu szkolnictwa wyższego.
Rewolucją miały być autorskie programy studiów, nastawione na efekty kształcenia. Uczelnie napisały nowe programy, ale w praktyce niewiele zmieniły....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta