Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dowód zbrodni

10 grudnia 2012 | Publicystyka, Opinie | Maria Leśnikowska
Na warszawskich Powązkach IPN odnalazł pierwsze groby więźniów skazanych na śmierć w latach stalinowskich
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Na warszawskich Powązkach IPN odnalazł pierwsze groby więźniów skazanych na śmierć w latach stalinowskich
źródło: Rzeczpospolita

Dopiero po upadku komunizmu coraz częściej, choć, niestety, nadal tylko nieoficjalnie, mówiło się, że ciała więźniów z Rakowieckiej były wywożone na warszawskie Powązki i tam zbiorowo grzebane – pisze dziennikarka.

Krzysztof Bukowski dokładnie pamięta dzień, w którym dowiedział się, gdzie został pochowany ojciec. Rano, tuż przed dziesiątą, zadzwonił telefon.

– Na Powązkach odnaleźliśmy grób pana ojca – powiedział Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN do spraw poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. – Jest pierwszym zidentyfikowanym przez nas więźniem rozstrzelanym na Rakowieckiej w Warszawie – wyjaśnił. Przez krótką chwilę Krzysztof Bukowski nie mógł wypowiedzieć nawet słowa. Do oczu napływały łzy. Z trudem dziękował za przekazaną wiadomość, na którą czekał wiele lat. Był szczęśliwy, że dożył chwili, kiedy prawda o pochówku ojca została ujawniona. Teraz chce jego szczątki złożyć we wspólnej mogile razem z innymi zamordowanymi przez Urząd Bezpieczeństwa bohaterami. Ojciec, Edmund Bukowski, był wileńskim kurierem AK. W czasie wojny przewoził tajne meldunki do Francji i Włoch. Jego działalność w konspiracji, odwaga i bohaterstwo zostały nagrodzone odznaczeniami wojskowymi.

Według ostatnich ustaleń IPN w latach 1944–1956 zamordowano w Polsce ponad 50 tys. więźniów politycznych

Niestety, po wojnie za przynależność do wileńskiego AK trafił za kraty. W 1948 r. został oskarżony o próbę obalenia siłą ustroju PRL i współpracę z obcym wywiadem. Sąd skazał go na karę śmierci. 13 kwietnia 1950 r. został...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9408

Wydanie: 9408

Spis treści

Sylwester 2012

Zamów abonament