Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aneks to nieskuteczny sposób na przeciąganie czasowego zatrudnienia

10 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Nie ma zakazu aneksowania angażu zawartego na czas określony. Jego przedłużanie nie może jednak obchodzić przepisu stanowiącego, że trzecia umowa terminowa ma skutki tej zawartej na czas nieokreślony. Dlatego aneks wydłużający czas obowiązywania terminowej umowy uznaje się za zawarcie kolejnego angażu na czas określony.

Zgodnie z art. 251 k.p. zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony, gdy poprzednio strony dwukrotnie zawarły taką umowę na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem poprzedniej i nawiązaniem kolejnej umowy nie przekroczyła miesiąca, jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Przy czym według art. 251 § 2 k.p. jeżeli strony podpiszą trzecią umowę na czas określony, gdy już poprzednio dwukrotnie zawierały taką umowę jedna po drugiej, a przerwa między nimi nie przekraczała miesiąca, ta trzecia umowa rodzi skutki jak umowa na czas nieokreślony. Artykuł 251 k.p. stosuje się także w sytuacji, w której strony, mimo że faktycznie zawarły (w warunkach przewidzianych w tym przepisie) umowy o pracę, nadały im inną nazwę, np. zlecenia lub umowy o dzieło.

Regulacja ta ma chronić pracowników przed ciągłym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9408

Wydanie: 9408

Spis treści

Sylwester 2012

Zamów abonament